Ленено семе – лечителят  на вековете.

От незапомнени времена ленът, семената и маслото му са неизменна част от културата на всички онези народи, за които сме чели и сме се чудили „Как са оцелявали тези хора през изминалите векове без технологиите и предимствата на съвременното общество?“ Ето ви част от отговора.

От къде започва историята на лена?

Според билкарите на древността, стихията, която преобладава в семената на лена, е Огънят. Вярвали, че разклоненията на лененото стъбло сякаш са се протегнали и се стремят към Слънцето. В листата му пък те виждали четвъртата стихия – Водата. Затова обикновено лекарствата, направени от ленено семе, имат затоплящ ефект а онези, които се извличат от листата – охлаждащ.
Има един древен историк, който смятал, че орисницата на това вековно растение се наричала Хилда и заради покровителството й над него, била издигната при боговете.

Първите употреби на лененото растение.

Изключително завладяващият египетски народ ни дава първите следи за употребата на лен. По времето на фараоните, пирамидите и мумиите, те извличали от стъблото влакна и ги превръщали в плат. С този плат увивали мумиите на знатните особи, защото смятали, че той е единствената материя, която може да запази тялото младо и да задържи ароматите и температурата му за последващото му пътешествие във Вечността.
На древните келти се приписва даването на име на това велико растение. Те го нарекли  „lin“ и го разбирали като „връв“. В древноримската култура тази дума се използвала с малко по-натъртен звук и те прилагали значението „много полезен“ заради ползите, които има всяка една част от лена. Именно те били тези, които открили лекотата на лена като материя и започнали да го използват като дрехи в горещите месеци, спално бельо, дори виждали в негово лице лек за световъртеж и лечението се състояло в 3 пъти обиколка на нива, цялата засята с чудодейния лен

Най-старите славянски племена изстисквали масло от лененото семе и го използвали като вариант на зехтина. Според исторически извори, Славянските народи по онова време не са имали болести като артрит, остеопороза и атеросклероза.

Кое прави лена толкова специален и полезен?

Билките и растенията, за които сме чували и знаем, че могат да послужат в медицината, са много. Само че в повечето случаи от тях се взима екстракт или се ползва някоя част. Ленът е удивителен именно с това, че всяка една от структуриращите го части има лечебни свойства. По ефективност на лечение, борбата с атеросклерозата с ленено масло или ленено семе, може да се сравни с резултатите, даващи някои от най-разпространените фармацефтични продукти, но с разликата, че се избягват всички странички ефекти и противоказания. В ленено масло се съдържа безценният витамин Е. Семената му са изключително богати на белтъчини - до 23%, съпоставяйки ги с месото, което съдържа около 18%. Удивително е, че едно растение би могло да има повече протеин от месо, но не само това е чудното – в блетъчините на лена се съдържат всичките 22 човешки аминокиселини. Най-важното е, че 9 от тези аминокиселини са тъй наречените незаменими, които клетките ни не могат да синтезират сами! Други много ценни витамини, които са част от състава на ленените семенца са  А, В1, В3, В6.  Както и много микроелементи като цинк, мед, манган, магнезий, хром, желязо и бор. Поправете ме, ако греша, но аз не мога да се сетя за друга билка, която да съдържа такова количество от полезни елементи.

За борбата с кои болести е полезен ленът?

Нека отново да се върнем за момент в миналото. Великият Авицена е лекувал с ленени семена влажна кашлица и затруднено дишане, язви на бъбреците и пикочния мехур.
Известно е, че употребата на ленено масло в кунята, спомага за разреждането на кръвта, което предпазва от инфаркт и инсулт. Друго негово качество е блокирането на левкотриените, които са причинители на възпаленията, има силно противоалергичното действие, което е изключително ценно за страдащи от бронхиална астма, псориазис, екзема и други. Добавено в хляб, семето спомага за намаляване на глюкозата в организма след хранене с 30%. Ленът се бори и много успешно с болести на костната система, гастрити, запек, облекчаване на болка, цистит, камъни в бъбреците, понижена имунна система, проблемна кожа, подкожни мазнини и проблеми с теглото,  а наскоро САЩ започнаха изследвания на екстракти от лена, които биха могли да се превърнат в лекарство за рак. Стискаме палци, САЩ!

Очевидно е, че предците ни са имали основание да почитат до такава степен това растение и ние също трябва да му отдадем нужната почит, защото чудесата му явно са безкрайни.