Стрес: Защо се случва и как можем да го управляваме?

Стресът не винаги е лошо нещо. В малки дози той може да ви помогне да работите под натиск и да ви мотивира да направите всичко по силите си. Но когато постоянно работите в авариен режим, умът и тялото ви плащат цената. Ако често се чувствате неспокойни и зашеметени, то е време да предприемете действия, за да върнете нервната си система в равновесие. Можете да се предпазите и да подобрите начина на мислене и усещане. Нужно е първо да се научите как да разпознавате признаците и симптомите на хроничен стрес. Втората стъпка към спокойствие е да предприемате стъпки за намаляване на стреса и вредните му ефекти. В тази статия ще ви обясним какво е стресът, сипмтоми, причини и как да го избегнем.

Какво е стресът?

Стресът е начина, по който тялото ви реагира на всякакъв вид радост или заплаха. Когато усетите опасност (независимо дали е реално или въображаемо) защитата на тялото се изстрелва на висока предавка в бърз, автоматичен процес, известен като реакция "борба или полет" или "реакция на стрес". Стресът е начинът, по който тялото ви ви защитава. Когато работи правилно, той ви помага да останете фокусирани, енергични и бдителни. При аварийни ситуации стресът може да ви спаси живота. Например като ви даде допълнителна сила, за да се защитите или ви стимулира да натиснете спирачките, за да избегнете инцидент. Стресът може да ви помогне да се изправите и да посрещнете предизвикателствата. Да ви държи на пръсти по време на презентация на работното място или да засили концентрацията ви, когато се опитвате да спечелите на някаква игра. Стреса би помогнал също да седнете да учите за изпитите, когато предпочитате да гледате телевизия. Но след определен момент стресът спира да ви помага и започва да причинява сериозни щети на вашето здраве, настроение, производителност, взаимоотношения и качество на живот. Когато сте под стрес по-дълго време е въможно това да прерасне в хроничен стрес.

Ефекти от хроничен стрес

Вашата нервна система не е много добра при разграничаването на емоционалните и физическите заплахи. Ако сте супер настроен за спор с приятел, работен срок или планина от сметки, вашето тяло не разбира каква е заплахата и положението. Следователно реагира точно толкова силно, колкото ако сте изправени пред реална ситуация на живот или смърт. Колкото повече се активира аварийната система за стрес, толкова по-лесно става да се задейства и следователно двойно по-трудно тя да се изключи. Ако сте перфекционист, който се стреми към най-високото постоянно - както много от нас правят в днешния изискващ свят - вашето тяло и на мнозина са в по-силно напрегнато състояние през повечето време. И това може да доведе до сериозни здравословни проблеми. Хроничният стрес нарушава почти всяка система в тялото ви. Той може да потисне имунната система, да разстрои храносмилателната и репродуктивната система, да увеличи риска от сърдечен удар и инсулт и да ускори процеса на стареене. Той дори може да пренавие мозъка, което ви прави по-уязвими към тревожност, депресия и други психични проблеми. 

Здравните проблеми, причинени или изострени от стреса, включват:

  • Депресия и тревожност
  • Болка от всякакъв вид
  • Проблеми със съня
  • Автоимунни заболявания
  • Храносмилателни проблеми
  • Кожни състояния, като екзема
  • Сърдечно заболяване
  • Проблеми с теглото
  • Репродуктивни проблеми
  • Проблеми с мисленето и паметта

Най-опасното нещо относно стреса е колко лесно може да навлезе в живота ви и да остане там. Вие просто свиквате с това. Той започва да се чувства познат - дори нормален. Не забелязвате колко ви засяга, дори и да е тежко. Ето защо е важно да сте наясно с общите предупредителни признаци и симптоми на претоварване със стреса.

  • Проблеми с паметта
  • Невъзможност за концентрация
  • Лоша преценка
  • Постоянна тревожност
  • Емоционални симптоми
  • Депресия или обща нещастност
  • Тревожност и възбуда
  • Настроение, раздразнителност или гняв
  • Самота и изолация
  • Гадене, замайване
  • Болка в гърдите, бърза сърдечна честота
  • Чести настинки или грип
  • Поведенчески симптоми
  • Хранене повече или по-малко
  • Отлагането или пренебрегването на отговорностите
  • Прекомерно изпозлване на алкохол, цигари или наркотици.

Ситуациите и наляганията, които предизвикват стрес, са известни като стресори. Обикновено мислим, че стресорите са отрицателни емоции, като изтощителна работна програма или лоши отношения с близък. Все пак, всичко, което ви поставя високи изисквания, може да бъде стресиращо. Това включва положителни събития като сключване на брак, купуване на къща, посещение на колеж или нова връзка. Разбира се, не всеки стрес е причинен от външни фактори. Стресът също може да бъде вътрешен или само-генериран, когато се притеснявате прекомерно за нещо. Като например да мислите цял ден за нещо което може или не може да се случи, или имате ирационални или песимистични мисли за живота.

Изключително важно е кой как възприема следващия ден и това, което му предстой. За пример ще дадем едно вълнуващо пътуване с приятели. В това пътуване има два типа хора. Първият се притеснява цяла вечер за това какъв ще е пътя, времето, трафика, всичко наред ли ще е и т.н. Втория тип от друга страна става сутрин с настроение и просто се качва в колата, защото за него това е момент на почивка и хубави емоции.  Всеки има своите притеснения, но в интерес на това да сме здрави е по-добре просто да приберем притеснението и да се радваме на деня и на положителните неща около нас.

Подобряване на способността ви да се справяте със стреса

Има няколко метода, които са доказани срещу стрес. Единият от тях е спорт. Повишаването на нивото на активност е нещо, което можете да направите точно сега, за да облекчите стреса и да започнете да се чувствате по-добре. Редовното трениране може да повдигне настроението ви и да служи като разсейване от тревогите. Това ви позволява да излезете от цикъла на негативните мисли, които подхранват стреса. Ритмични упражнения като ходене, бягане, плуване и танци са особено ефективни. Друго положително действие е да прекарвате време с любими хора. Простият акт на говорене лице в лице с друг човек може да задейства хормони, които облекчават стреса, когато се чувствате разтревожени или несигурни. Дори само кратка обмяна на добри думи или приятелски поглед от друго човешко същество може да помогне да успокои нервната ви система. Така че прекарвайте време с хора, които ви карат да се чувствате добре и не оставяйте вашите отговорности да ви попречат да имате социален живот. 
Храната също влияе много на нашето настроение и стрес. Храната, която ядете, може да подобри или да влоши настроението ви и да повлияе на способността ви да се справяте със стреса. Хранене с преработена и удобна храна, рафинирани въглехидрати и захарни закуски, може да влоши симптомите на стрес. От друга страна храненето с пресни плодове и зеленчуци, висококачествен протеин и омега-3 мастни киселини намаля стреса.
Нека не забравяме и силата на добрия сън и почивка. Също като храната, сънят играе важна роля в това да намалите стреса. Усещането за умора може да го увеличи, като ви кара да мислите неразумно. В същото време хроничният стрес може да наруши съня ви. Независимо дали имате проблеми със заспиването или не, има много начини да подобрите съня си.  Когато сънят е пълноценен и добър, вие се чувствате по-малко стресирани, по-продуктивни и емоционално балансирани.